Pocz¹tek strony
Obszar serwisowy
Menu witryny
Obszar treści głównej

Wizz Air

Historia przedsiębiorstwa Wizz Air

Wizzair logo web

Węgierska linia lotnicza Wizz Air została założona w czerwcu 2003 roku w Londynie przez prezesa Józsefa Váradiego i jego doświadczony zespół specjalistów. Zarówno w przeszłości, jak i obecnie celem tej spółki lotniczej jest oferowanie pasażerom niedrogich połączeń z krajami Europy Środkowej i Wschodniej.

Pierwszy samolot tej linii wystartował w maju 2004 z Katowic na lotnisko Londyn-Luton, dokładnie 19 dni po wstąpieniu Węgier i Polski do Unii Europejskiej. Zaledwie miesiąc później Wizz Air otworzył drugi oddział w Budapeszcie. Jako typ samolotu wybrano A320 i podpisano umowę serwisową z firmą Lufthansa Technik: gwarantuje to najwyższe standardy bezpieczeństwa i zastosowanie najnowszej technologii.

W ciągu 3,5 miesiąca linie Wizz Air przewiozły 250 000 pasażerów, a po upływie roku ich liczba wzrosła do 1,4 mln. Obecnie linia przewozi kilka milionów pasażerów rocznie na 150 trasach lotniczych w całej Europie i obsługuje 12 lotnisk. Już od 2004 roku jej samoloty startują z lotniska w Dortmundzie, czyniąc z niego – dzięki 13 połączeniom – jedno z najważniejszych lotnisk linii Wizz Air w Niemczech.

Do zarządzających spółek lotniczych Grupy Wizz Air należą trzy spółki zależne: Wizz Air Poland, Wizz Air Hungary i Wizz Air Bulgaria. Zatrudniają one ponad 1000 pracowników, którzy dbają o to, aby każdy przelot był miłym doświadczeniem. Wizz Air nie sprzedaje fizycznych biletów i stawia na pierwszym miejscu bezpieczeństwo, a ponadto wyróżnia się atrakcyjnym stosunkiem świadczonych usług do ich ceny oraz nowoczesnymi technologiami. Usługi „Wizz Flex” i „Priority Boarding” oferują pasażerom większy komfort i większą praktyczność. Oferty te są dostępne także na lotnisku w Dortmundzie. Aby kontynuować dalszą podróż w najwygodniejszy możliwy sposób, w granicach administracyjnych Dortmundu można skorzystać z taksówek „Wizz Taxi”, kursujących z lotniska w Dortmundzie.

Na pokładzie goście znajdą 180 skórzanych foteli bez podziału na klasy – nie jest dostępna rezerwacja miejsc.

Wyróżnienia dla linii Wizz Air

  • Wyróżnienie Ernst & Young „Brave Innovator” 2007: Wyraz uznania dla Józsefa Váradiego za dokonany przełom w branży lotniczej na Węgrzech i w regionie oraz jego model biznesowy i praktyki biznesowe Wizz Air.

Samoloty Wizz Air na lotnisku w Dortmundzie

Wizz Air korzysta z samolotów typu Airbus A320 wyposażonych w 180
skórzanych foteli.