Pocz¹tek strony
Obszar serwisowy
Menu witryny
Obszar treści głównej

Orientacja na lotnisku

Informacje i usługi

Odloty z portu lotniczego w Dortmundzie odbywają się szybko. Aby jednak podróż rozpoczęła się bez niepotrzebnego stresu, należy przybyć na lotnisko (co najmniej) 2,5 godziny przed odlotem. Nawet po dokonaniu odprawy online należy zarezerwować sobie odpowiedni czas na kontrolę bezpieczeństwa i – w zależności od kraju przeznaczenia – kontrolę paszportową.

Przejrzysty i jasny terminal lotniska w Dortmundzie umożliwia pasażerom szybką orientację w jego układzie. Intuicyjny system prowadzenia bezbłędnie wskaże Państwu drogę. Ponadto chcielibyśmy przekazać Państwu dodatkowe wskazówki w poniższych informacjach.

Plan lotniska

Potrzebujemy Twojej zgody na ładowanie map Google.

Aby pokazać zawartość mapy na naszej stronie, zintegrowaliśmy komponenty strony z usługą Mapy Google. Sprawdź szczegóły i zaakceptuj usługę, aby móc zobaczyć tę mapę.

Przegląd ważnych informacji i usług:

Pasażerowie, którzy przybywają do Dortmundu i chcą przesiąść się do lotu łączonego, muszą przejść z poziomu przylotów (poziomu 0) na poziom odlotów (poziom 1) i jeszcze raz przejść kontrolę paszportową. 

W przypadku połączeń z przesiadkami liniami Eurowings/Lufthansa bagaż zostanie przekazany na lotnisko docelowe. Pasażerowie posiadający dwie oddzielne rezerwacje będą musieli ewentualnie jeszcze raz nadać swój bagaż.

Z tarasu dla odwiedzających na poziomie galerii (poziom 2) terminala można
wygodnie obserwować, co się dzieje na płycie postojowej. Dalsze informacje można znaleźć na stronie Taras dla odwiedzających.

Jeśli jeszcze przed odlotem chcieliby Państwo wysłać pocztę, bezpośrednio przy wejściu zachodnim do terminala (na poziomie odlotów) znajdą Państwo skrzynkę pocztową Deutsche Post.

Policja federalna Niemiec

Policja na lotnisku Dortmund Airport jest odpowiedzialna m.in. za kontrolę ruchu transgranicznego, łącznie ze sprawdzaniem dokumentów oraz uprawnień koniecznych do przekroczenia granicy.

W przypadku obywateli Niemiec, których dokumenty (dowód osobisty dziecka, dowód osobisty lub paszport) straciły ważność, policja w wyjątkowych wypadkach może bezpośrednio przed przekroczeniem granicy wystawić dowód na czas podróży jako dokument zastępujący paszport.

Biuro policji na lotnisku w Dortmundzie znajduje się na poziomie odlotów (poziom 1) terminala.

Lotnisko Dortmund Airport dysponuje 28 stanowiskami odprawy, które znajdują się na poziomie odlotów (poziom 1). Jeśli chcą Państwo nadać bagaż, należy przygotować następujące dokumenty: dowód osobisty lub paszport, bilet lotniczy, wizę (jeśli jest wymagana). Jeśli posiadają już Państwo kartę pokładową i podróżują jedynie z bagażem podręcznym, mogą Państwo przejść od razu do kontroli bezpieczeństwa.

Dalsze informacje na temat nadawania bagażu oraz odprawy dokonywanej poprzedniego wieczoru można znaleźć na stronie poświęconej następującemu tematowi: Odprawa.

Czy zgubili Państwo coś w samolocie lub na terenie terminala? Czy Państwa
bagaż jest uszkodzony lub nie mogą go Państwo znaleźć po przylocie? Nasi pracownicy z biura rzeczy znalezionych znajdującego się na poziomie przylotów (poziom 0) chętnie Państwu pomogą.

Na terminalu lotniska Dortmund Airport można znaleźć bankomaty EC banku
Volksbank w Dortmundzie i Sparkasse Dortmund oraz banku Postbank (na poziomie odlotów i poziomie przylotów). Akceptowane są karty EC wszystkich instytucji finansowych, a także karty eurocard i visa.

W punkcie informacyjnym (w strefie publicznej), a także w sklepie West Bar + Shop (w strefie zastrzeżonej) można otrzymać karty przedpłacone (prepaid) umożliwiające korzystanie z sieci WLAN na terenie terminala.

Dalsze informacje można znaleźć w części Sieć WLAN na terenie terminala.

Aby uchronić swój bagaż rejestrowany przed uszkodzeniami, niepowołanym dostępem oraz zniszczeniem, można skorzystać ze specjalnej usługi w cenie 7,50 €, która polega na owinięciu bagażu wytrzymałą folią. Maszyna foliująca znajduje się w terminalu na poziomie odlotów (poziom 1), naprzeciwko stanowiska kontroli bezpieczeństwa. Bilety można nabyć na stanowisku informacyjnym.

Do Państwa dyspozycji na poziomie przylotów (poziom 0), a także na poziomie odlotów (poziom 1) przygotowano wózki bagażowe do wypożyczenia za 1 €.

W porcie lotniczym w Dortmundzie palenie tytoniu dozwolone jest wyBcznie w odpowiednio oznakowanych strefach. Na lotnisku pasa|erowie znajd kabin dla palcych w strefie bezpieczeDstwa, naprzeciwko baru WEST. Poza budynkiem lotniska zadaszona strefa palacza mie[ci si w pobli|u zachodniego wej[cia / wyj[cia.

Aby przejść do wejścia (bramki) do samolotu, należy przejść kontrolę bezpieczeństwa. Punkt kontrolny znajduje się po środku terminala, na poziomie odlotów (poziom 1).

Należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa dotyczących bagażu podręcznego. Informacje na ten temat znajdą Państwo w części BagażBezpieczeństwo.

Większe bagaże, które nie mogą zostać przetransportowane na automatycznym przenośniku bagażowym do samolotu (np. rowery, foteliki dla dzieci, wózki dla dzieci, wózki inwalidzkie, plecaki z paskami lub parasole przeciwsłoneczne), należy nadać w punkcie nadawania bagażu ponadwymiarowego (okienko 01). Okienko bagażu ponadwymiarowego nie jest stale obsadzone. W takim wypadku należy zgłosić się do najbliższego zwykłego okienka odprawy danego lotu.

Terminal jest otwarty codziennie od 03:30 do 23:30.

Należy pamiętać, że budynek terminalu jest zamknięty poza tymi godzinami - nie ma możliwości noclegu w terminalu. Niestety, wejścia/zamki muszą być również zamykane w czasach Corony.

Jeśli chcą Państwo przenocować w Dortmundzie, nocleg można wyszukać na stronie Rezerwacja hotelu.

W strefie publicznej terminala oraz po kontroli bezpieczeństwa bezpośrednio
przy bramkach znajdują się liczne pomieszczenia do przewijania.

Jeśli podróżują Państwo z małymi dziećmi lub niemowlętami mogą Państwo wypożyczyć po kontroli bezpieczeństwa wózek i oddać go przed odlotem. Po skorzystaniu można go po prostu zostawić przy bramce.

Urzędnicy celni na lotnisku Dortmund Airport sprawdzają, jakie towary są przewożone przez granicę.

Ponadto urzędnicy celni chętnie udzielają informacji na temat zakupów bezpodatkowych (tax-free). Podróżni, którzy są rezydentami państw spoza UE, mogą kupować artykuły w Niemczech z odliczeniem podatku VAT. Aby podatki mogły zostać zwrócone, urząd celny musi przed Państwa odlotem przybić pieczątkę na dokumentach wydanych w sklepie. Aby kontrola w urzędzie celnym przebiegała sprawnie, podróżni powinni mieć pod ręką oprócz formularza zwolnienia z opodatkowania paszport, bilet samolotowy oraz zakupiony towar.

Biuro urzędu celnego znajduje się na poziomie przylotów (poziom 0), obok wyjścia z punktu wydawania bagażu.