Pocz¹tek strony
Obszar serwisowy
Menu witryny
Obszar treści głównej

SunExpress

Historia przedsiębiorstwa SunExpress

Airlinelogo sunexpress

Długoletnia historia sukcesu firmy SunExpress rozpoczyna się w październiku 1989 r., gdy była ona spółką zależną Lufthansy i Turkish Airlines. Pierwszy lot odbył się 2 kwietnia 1990 roku. Tak jak dzisiaj linie te specjalizowały się wówczas w niedrogich połączeniach lotniczych między Niemcami a Turcją. Obecnie firma SunExpress jest zaliczana do przodujących spółek lotniczych na tej popularnej trasie, a w ciągu ponad 20 lat zyskała miano firmy specjalizującej się w połączeniach do i z Turcji. W sezonie letnim linia ta oferuje połączenia między dwudziestoma niemieckimi miastami i dwunastoma punktami docelowymi w Turcji, wykonując ponad 250 lotów tygodniowo. Port lotniczy w Dortmundzie jest obsługiwany przez SunExpress od lata 2002 roku.

Rodzima baza SunExpress znajduje się w mieście Antalya na Riwierze Tureckiej. Izmir na wybrzeżu Morza Egejskiego i Stambuł SAW Sabiha Gökcen we wschodniej części metropolii nad Bosforem to kolejne dwa ważne porty lotnicze obsługiwane przez SunExpress w Turcji. Po powstaniu SunExpress Deutschland (skrót: XG) w czerwcu 2011 roku doszła również baza we Frankfurcie nad Menem, gdzie spółka prowadzi europejskie biuro sprzedaży od momentu swojego powstania. Oprócz celów w Turcji na południowym wybrzeżu, na Morzu Egejskim, Morzu Czarnym i we wschodniej części kraju ta zarejestrowana w Niemczech firma dociera do atrakcyjnych miejsc docelowych na Morzu Czerwonym w Egipcie.  

W 2011 roku linie SunExpress przewiozły 7,7 mln pasażerów i osiągnęły obrót wynoszący 666 mln euro. Obecnie zatrudniają ok. 1800 osób i dysponują jedną z najmłodszych flot w Europie, w skład której wchodzi 30 Boeingów 737-800 – ich średni wiek to siedem lat. Podczas wszystkich lotów międzynarodowych goście na pokładzie mogą spodziewać się – oprócz nowoczesnej elektroniki użytkowej i magazynu pokładowego – także wody i świeżych przekąsek.

Ceny biletów zawierają wszystkie podatki i opłaty, co zapewnia klientom maksymalną przejrzystość kosztów. Dodatkową wygodę zapewniają bilety online. Uczestnicy programu bonusowego SunPoints otrzymują za swój lot punkty statusu i punkty bonusowe, które można wymienić na darmowe przeloty lub inne korzyści.

Wyróżnienia dla linii SunExpress

  • SunExpress posiada certyfikat bezpieczeństwa IOSA
    międzynarodowej organizacji lotniczej IATA, przyznawany po surowej i dokładnej kontroli standardów bezpieczeństwa. Ponadto SunExpress posiada certyfikat ISO 9001 (zarządzanie jakością), ISO 14001 (zarządzanie ochroną środowiska) i OHSAS 18001 (ochrona pracy).

Samoloty Germanwings na lotnisku w Dortmundzie

Z lotniska w Dortmundzie SunExpress oferuje loty samolotami typu Boeing737-800.