Pocz¹tek strony
Obszar serwisowy
Menu witryny
Obszar treści głównej

Ryanair

Historia przedsiębiorstwa Ryanair

Airlinelogo ryanair

Irlandzkie linie lotnicze Ryanair zostały założone w 1985 roku jako regionalne linie lotnicze. Obecnie są najpopularniejszym przewoźnikiem lotniczym na świecie. Obsługując 79 mln pasażerów rocznie i posiadając sieć połączeń obejmującą ponad 1500 tras z 51 portów bazowych, należą do najszybciej rozwijających się i największych międzynarodowych spółek lotniczych. Po wprowadzeniu letniego planu lotów w 2013 r. Ryanair oferuje połączenia z Dortmundu z siedmioma atrakcyjnymi miejscami docelowymi.

Kluczową postacią tych przodujących w Europie tanich linii lotniczych, mających siedzibę w Dublinie, jest prezes spółki Michael O’Leary, który kieruje przedsiębiorstwem od 1993 roku. Jest on znany ze swojej konsekwentnej polityki cenowej. Zasada linii Ryanair: niższe ceny niż konkurencja. Aby utrzymywać ceny na jak najniższym poziomie, Ryanair kładzie nacisk na nowoczesną i młodą flotę, co pozwala uniknąć kosztownych prac serwisowych. Średni wiek samolotów wynosi 4 lata. W celu dalszego obniżenia kosztów stosowane są samoloty o tej samej konstrukcji – typ Boeing 737. Umożliwia to znaczące uproszczenie planowania lotów i ograniczenie do minimum kosztów magazynowania i szkoleń pilotów. 

Oprócz obniżenia kosztów zastosowanie młodej floty zapewnia pasażerom bezpieczeństwo. Ryanair jest liderem szczególnie w dziedzinie punktualności. Samoloty tej niesprzedającej fizycznych biletów linii lotniczych lądują głównie na lotniskach regionalnych, takich jak port lotniczy w Dortmundzie, a ich czas postoju jest krótki. W 2012 roku współczynnik punktualności wyniósł 93% – tym samym Ryanair wypadł lepiej niż takie linie, jak Lufthansa czy British Airways. W 2012 roku udało się zanotować dwa inne rekordy: Ryanair był spółką lotniczą notującą najmniejszą liczbę zaginięć bagażu i anulowanych lotów. 

Za nadanie bagażu i odprawę naliczane są dodatkowe opłaty, a na pokładzie można dodatkowo zamówić jedzenie i napoje. Od początku 2012 roku możliwa jest rezerwacja miejsc siedzących. Ponadto po uiszczeniu niewielkiej opłaty „Priority Boarding” uzyskuje się prawo do wejścia do samolotu przed innymi podróżnymi.

Wyróżnienia dla linii Ryanair

  • W roku 2003 i 2005 Ryanair otrzymał wyróżnienie World Travel Awards dla „Europe's Leading Budget/No Frills Airline”. W dwóch kolejnych latach irlandzkie linie lotnicze otrzymały nominacje w tej kategorii.
  • W okresie od 2005 do 2008 roku Ryanair otrzymywał nominację World Travel Awards dla przodującej linii lotniczej w Europie oraz nagrodę za najlepszą witrynę internetową w kategorii przodujące tanie linie lotnicze.

Samoloty Ryanair na lotnisku w Dortmundzie

Ryanair użytkuje samoloty typu Boeing 737-800 ze 189 miejscami siedzącymi.