Pocz¹tek strony
Obszar serwisowy
Menu witryny
Obszar treści głównej

Rekordowa liczba pasażerów w 2023 r.

W tym roku spodziewany jest dalszy wzrost

Dtm terminal stele

Udane rozpoczęcie nowego roku: port lotniczy w Dortmundzie podsumował rok 2023 i ustanowił nowy rekord liczby pasażerów – łącznie 2 934 516 pasażerów startujących i lądujących. W porównaniu do roku poprzedniego lotnisko zwiększyło liczbę pasażerów o około 13,5 proc. (2022 r.: 2 586 342 pasażerów). W listopadzie został nawet pobity rekord z przedkryzysowego roku 2019 (2 719 563 pasażerów) i przekroczony o 7,9 procent w ciągu całego roku.

„Wielkość ruchu znacznie przekroczyła nasze oczekiwania i potwierdza popularność lotniska. W szczytowym momencie podróżni mają do wyboru ponad 40 kierunków – niektóre z nich są unikalne w Niemczech. Dzięki stopom wzrostu lotnisko nie tylko zajęło czołową pozycję w porównaniu z branżą, ale także pobiło własne rekordy i umocniło swoją pozycję trzeciego co do wielkości portu lotniczego w Nadrenii Północnej-Westfalii. Wynik roczny jest niezwykle zadowalający” – podsumowuje dyrektor zarządzający lotniskiem Ludger van Bebber.

Okresem największego wzrostu, w którym odnotowano wzrost o około 46 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, był pierwszy kwartał. Tak znaczący wzrost można wiązać m.in. z faktem, że w porównywalnym okresie 2022 roku na natężenie ruchu nadal miała wpływ pandemia. Sezon letni 2023 również charakteryzował się szczególnie dużym popytem: liczba podróżnych wzrosła do ponad 300 000 przez dwa miesiące z rzędu, co jest najwyższym wynikiem w historii lotniska. Trwające jeszcze ferie z okazji świąt Bożego Narodzenia w Nadrenii Północnej-Westfalii również przebiegły jak dotąd sprawnie.

Katowice i Palma na czele

Z ponad 385 000 pasażerów, polskie Katowice stały się najpopularniejszym kierunkiem podróży w 2023 r., a za nimi plasuje się Palma de Mallorca z prawie 200 000 pasażerów. Dużą popularnością cieszyły się także kierunki: Gdańsk, Bukareszt i Skopje. Powody podróży są tak samo różnorodne, jak oferowane miejsca docelowe: „Katowice i Bukareszt to nie tylko popularne cele podróży do rodziny i przyjaciół, ale również popularne połączenia dla osób podróżujących służbowo. Słoneczne kierunki, takie jak Palma, szczególnie przyciągają turystów, a jest ich całkiem sporo – popyt na Majorkę jest większy niż kiedykolwiek wcześniej” – wyjaśnia Guido Miletic, szef działu usług lotniskowych i marketingu.

W związku z dużym popytem jest już jasne, że niemieckie linie lotnicze Condor od lata wzmocnią ofertę na Majorkę na lotnisku w Dortmundzie o trzy dodatkowe loty w tygodniu.

Wizz Air pozostaje najsilniejszym partnerem portu lotniczego w Dortmundzie i jeszcze bardziej rozszerzył i tak już szeroką gamę możliwości podróżowania, wprowadzając trasy do Erywania, Braszowa i Krajowej. W sumie w 2023 roku na podróż węgierskim tanim przewoźnikiem z Dortmundu zdecydowało się prawie 1,9 mln pasażerów.

Od grudnia Pegasus poszerza swoją ofertę lotniczą także w Dortmundzie i trzy razy w tygodniu obsługuje popularne połączenie do węzła lotniczego w Stambule. „W ubiegłym roku zwiększyła się frekwencja na istniejących trasach, a jednocześnie wzrosła różnorodność kierunków podróży. W 2024 roku chcielibyśmy pozostać na tej ścieżce, w dalszym ciągu spełniać życzenia pasażerów i kontynuować stałą rozbudowę siatki połączeń – dodaje Guido Miletic.

Perspektywy na rok 2024

Wydarzenia napawają optymizmem, jeśli chodzi o rok 2024: „Jesteśmy przekonani, że będziemy w stanie wykorzystać pozytywne trendy. Poprzednie prognozy dotyczące rozwoju branży lotniczej są obiecujące, a chęć podróżowania nieokiełznana” – wyjaśnia Ludger van Bebber. W 2024 r. lotnisko planuje obsłużyć znacznie ponad 3 miliony pasażerów.