Pocz¹tek strony
Obszar serwisowy
Menu witryny
Obszar treści głównej

Dobre wyniki na lotnisku w Dortmundzie

Wzrost umożliwia dalsze inwestycje pod hasłem zrównoważonego rozwoju

Airlines vorfeld dortmund airport
Dortmund Airport | © Christian Tietz

Na dzisiejszym posiedzeniu rady nadzorczej Flughafen Dortmund GmbH zarząd poinformował o obecnej sytuacji w ruchu lotniczym na lotnisku w Dortmundzie. W związku z pozytywnym rozwojem sytuacji rada nadzorcza potwierdziła kilka inwestycji mających na celu rozbudowę infrastruktury.

Prezes lotniska Ludger van Bebber podsumował ostatnie miesiące: W pierwszych ośmiu miesiącach roku na lotnisku odnotowano niezwykle dynamiczny wzrost liczby pasażerów. Do końca sierpnia przez lotnisko w Dortmundzie przewinęło się łącznie 2 041 622 podróżnych. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku oznacza to wzrost o ponad 25 procent.

Chociaż ogólny ruch lotniczy nadal jest na poziomie rekordowego roku 2019, lotnisko w Dortmundzie zalicza tendencję wzrostową. Na lotnisku wielokrotnie osiągnięto nowe rekordowe liczby pasażerów, które znacznie przekroczyły poziom z 2019 roku. W obecnym niezwykłym sezonie letnim odnotowano w lipcu 2023 r. najbardziej udany miesiąc w historii — z 307 377 pasażerami. Wzrost ten potwierdziły dane z sierpnia z porównywalnie wysokim wolumenem pasażerów (306 960 osób). Świadczą o tym dane stowarzyszenia lotnisk ADV: Na poziomie krajowym lotnisko znacznie wyróżnia się na tle innych niemieckich portów lotniczych ze względu na szybsze tempo wzrostu.

Lotnisko stawia na mobilność elektryczną

Zgodnie z programem ochrony klimatu rada nadzorcza zatwierdziła zakup dodatkowego holownika lotniczego (pchacza) z napędem elektrycznym. Istniejący sprzęt z napędem elektrycznym sprawdza się w codziennym użytkowaniu i stanowi podstawę planu konwersji całej floty na przyjazne dla środowiska systemy napędowe w przyszłości.

Zarząd poparł również wymianę czterech naziemnych jednostek zasilających (GPU) na płycie postojowej. Po konwersji przeprowadzonej na pierwszym stanowisku postojowym cztery kolejne stanowiska zostaną teraz zmodernizowane za pomocą mobilnych jednostek e-GPU. Zasilanie naziemne podczas postojów samolotów stanowi przyjazną dla środowiska alternatywę dla zasilanych naftą pomocniczych jednostek zasilających.