Pocz¹tek strony
Obszar serwisowy
Menu witryny
Obszar treści głównej

Duże wskaźniki wzrostu w Airport

Rzut oka na rok 2022 i perspektywy na rok 2023

News planergebnis

Szef lotniska Ludger van Bebber na ostatnim posiedzeniu rady nadzorczej spółki Flughafen Dortmund GmbH w roku 2022 przedstawił tymczasowe dane dotyczące ruchu lotniczego w roku 2022. Oprócz tego przyjęto plan gospodarczy i finansowy na nadchodzący rok oraz przedstawiono perspektywy na nadchodzące miesiące.

Rozwój liczby pasażerów w roku 2022

Ogółem od stycznia do października 2022 roku z portu lotniczego w Dortmundzie skorzystało 2 177 487 pasażerów (w roku poprzednim: 1 385 268). Przy czym już we wrześniu została przekroczona liczba pasażerów z roku 2021. „Szczególnie cieszy fakt, że liczba pasażerów od czerwca 2022 roku regularnie przekraczała poziom sprzed kryzysu w roku 2019”, stwierdził van Bebber.

W skali Niemiec Dortmund Airport wyróżnia się dużym wzrostem liczby pasażerów. Bo chociaż w całym niemieckim sektorze lotnictwa w porównaniu z rokiem ubiegłym sytuacja częściowo uległa poprawie po pandemii, to ogółem nie udało się osiągnąć poziomu liczby pasażerów z roku 2019, co pokazują wyniki stowarzyszenia niemieckich portów lotniczych Flughafenverband ADV.

W Dortmundzie niemiecko-tureckie linie lotnicze SunExpress nawet poszerzyły swoją ofertę lotów do Turcji i również w sezonie zimowym zapewniają przeloty do Antalyi oraz Izmiru. „Cieszymy się z bogatej oferty lotów, która w szczególności w miesiącach letnich 2019 roku była jeszcze bardziej różnorodna niż w dotychczasowym rekordowym roku 2019”, stwierdził szef lotniska.

Perspektywy na rok 2023

Aby wyniki latem przyszłego roku były równie zadowalające co w roku obecnym, Dortmund Airport dalej inwestuje w swoją infrastrukturę. Powstaje między innymi trzecie stanowisko kontroli pasażerów, które zwłaszcza w miesiącach letnich z dużą liczbą podróżnych ma zapobiec długiemu czasowi oczekiwania pasażerów przed odlotem. Ponadto ma być również przyspieszony wjazd przez budowę nowego centralnego punktu kontroli wjazdu z czterema dodatkowymi stanowiskami kontroli. Oprócz tego zostanie pozyskany dodatkowy personel w szczególności do działu obsługi naziemnej.

Zgodnie z programem zrównoważonego rozwoju lotniska Dortmund Airport rada nadzorcza podjęła decyzję o nabyciu kolejnego ciągnika samolotowego z napędem elektrycznym. Ciągniki samolotowe są używane do pozycjonowania samolotów. Na lotnisku Dortmund Airport używane są do tego celu już dwa ciągniki samolotowe z napędem elektrycznym. Długoterminowo cały park środków przewozowych na lotnisku ma być przestawiony w miarę możliwości na przyjazne dla środowiska rodzaje napędu.

Perspektywy rozwoju w przyszłym roku – w szczególności tendencje pod względem rezerwacji – w obliczu pandemii, kryzysu energetycznego i inflacji są trudne.