Pocz¹tek strony
Obszar serwisowy
Menu witryny
Obszar treści głównej

Koronawirus: Informacje dla podróżnych

Ważne informacje dla pasażerów

Na tej stronie znajdziesz ważne informacje na temat sytuacji na lotnisku w Dortmundzie - zebrane tutaj linki dostarczą Ci dodatkowych informacji i wskazówek.

Zobowiązanie ogólne

Od 01.06.2022 r. i początkowo do 31.08.2022 r. w Niemczech obowiązują zmienione przepisy dotyczące wwozu korony. Obecnie przy wjeździe do Niemiec pasażerowie nie potrzebują już dowodu 3G dla osób zaszczepionych, wyleczonych lub przebadanych.

Nadal jednak obowiązują przepisy dotyczące wjazdu dla podróżnych z krajów, w których występują nowe warianty wirusa Corona. W wykazie Instytutu Roberta Kocha (RKI) można znaleźć informacje o tym, które kraje zostały zaklasyfikowane przez rząd federalny jako obszary występowania wirusa.

Odpowiedzi na najważniejsze dla podróżnych pytania można znaleźć na stronie internetowej rządu federalnego.

Cyfrowa rejestracja wejścia

Jeśli przebywałeś na obszarze zagrożonym wirusem, przed wjazdem do Niemiec musisz wypełnić cyfrową deklarację wjazdową. Można to zrobić najwcześniej na trzy dni przed wjazdem.

Na stronie www.einreiseanmeldung.de należy wprowadzić informacje o pobytach w ciągu ostatnich dziesięciu dni. Po podaniu wszystkich niezbędnych informacji otrzymasz plik PDF jako potwierdzenie. Z reguły linie lotnicze sprawdzają, czy pasażer posiada potwierdzenie, zanim zostanie przewieziony. W przeciwnym razie nie będzie można cię nieść.

Jeżeli, w wyjątkowych przypadkach, nie jest możliwe złożenie deklaracji wjazdowej w formie cyfrowej, podróżni muszą wypełnić zastępczą deklarację w formie papierowej. Formularz można znaleźć na stronie internetowej Federalnego Ministerstwa Zdrowia.

Po pobycie w krajach, które nie zostały zaklasyfikowane jako obszary zagrożone wirusem, nie trzeba składać cyfrowego zgłoszenia wjazdu.

Przepisy dotyczące kwarantanny i badań

Po pobycie na terenach zagrożonych wirusem kwarantanna trwa 14 dni. Wcześniejsze zakończenie kwarantanny nie jest możliwe.

Po pobycie w krajach, które nie są sklasyfikowane jako obszary zapowietrzone wirusem, obowiązek kwarantanny nie ma zastosowania.

Obszary ryzyka

Od 01.06.2022 r. obszary zagrożone są wyznaczane tylko w jednej kategorii - obszarów wariantu wirusa. Klasyfikacją i publikacją obszarów występowania wariantów wirusa zajmuje się Instytut Roberta Kocha (RKI) pod adresem www.rki.de/covid-19-risikogebiete (DE/EN).


Testy korony przygotowane przed zgłoszeniem muszą spełniać kryteria wymienione przez RKI na stronie www.rki.de/covid-19-tests (DE/EN).

Centrum testowe Corona na lotnisku w Dortmundzie

W terminalu lotniska w Dortmundzie usługodawca MEDICARE oferuje odpłatne badania na poziomie przylotów (poziom 0). Wyniki są dostępne już po 15 do 30 minutach i są przekazywane za pomocą kodu QR lub e-maila.

Zasady postępowania w terminalu

Od 2 kwietnia 2022 r. noszenie masek nie jest już obowiązkowe w terminalu lotniska w Dortmundzie. Podstawą jest zmienione Rozporządzenie o Ochronie Korony wydane przez kraj związkowy Nadrenia Północna-Westfalia. Pomimo zniesienia obowiązku noszenia maski, my, jako operator infrastruktury, zalecamy naszym gościom i pasażerom dalsze noszenie maski. Szczególnie w miejscach, gdzie nie można zachować odległości przez krótki czas.

Keep Distance

Flughafen dortmund corona abstand

Zawsze należy zachować odpowiednią odległość około 1,50 metra od innych pasażerów i naszego personelu.

Maski antykorozyjne

Flughafen dortmund corona maske

Nadal zalecamy noszenie tzw. masek chirurgicznych lub masek spełniających normy KN95/N95.

Physical Contact

Flughafen dortmund corona kontakt

Unikać kontaktu fizycznego z innymi - na przykład nie podawać sobie rąk.

Hand Washing

Flughafen dortmund corona waschen

Regularnie myj ręce dokładnie wodą z mydłem i unikaj dotykania oczu, nosa i ust (higiena rąk).

Ważne są również następujące kwestie:

  • używać chusteczek jednorazowych podczas kichania i kaszlu oraz wyrzucać je do kosza na śmieci po użyciu
  • Jeśli chusteczka nie jest przydatna: trzymaj ramię przed ustami i nosem.
  • Unikać kontaktu z oczami, nosem i ustami.
  • dotykać jak najmniej obszarów w przestrzeni publicznej, jak to możliwe

Godziny otwarcia terminala
Regularne godziny otwarcia są ważne dla terminalu: otwarte codziennie w godzinach od 03:30 do 23:30.

Taras dla odwiedzających

Taras dla gości jest znowu otwarty.

Kastronomia
Niektóre bistra/restauracje w strefie publicznej pozostaną zamknięte. Jednakże, East Bar w salonie odlotów, West Bar i Take Away w strefie bezpieczeństwa zapewniają napoje i przekąski.

Godziny otwarcia są zgodne z rozkładem lotów i mogą różnić się od normalnych godzin.

Sklepy

Sklepy Heinemann Duty Free są otwarte.

Firmy wynajmujące samochody

Firmy wynajmujące samochody są tylko częściowo dostępne. Niektóre lady są całkowicie zamknięte. Dane kontaktowe wypożyczalni samochodów znajdują się na stronie wynajem-samochodow.

Biura podróży na lotnisku
Większość biur podróży w terminalu na lotnisku w Dortmundzie jest zamknięta, ale nadal można się z nimi skontaktować telefonicznie lub mailowo. Dane kontaktowe tych biur znajdują się na stronie Biura podróży na lotnisku w Dortmundzie.

Połączenie autobusowe
Połączenie z AirportExpress (pomiędzy Dworcem Głównym Dortmundu a lotniskiem Dortmund) zostanie wznowione od 27.06.2020.

Linia autobusowa 490, jak również AirportShuttle (Bf. Holzwickede - Dortmund Airport) są nadal czynne.

Miejsca parkingowe/garaże parkingowe
Parkingi i parkingi wielopoziomowe na lotnisku w Dortmundzie są w regularnej eksploatacji. Wjazd i wyjazd jest możliwy w każdej chwili.

Taxi
Taksówki są zazwyczaj dostępne do użytku w terminalu na poziomie przylotów (poziom 0). Jeśli taksówka nie jest dostępna, można zamówić samochód dzwoniąc pod numer +49231/144444.

Wynajem samochodu
Dane kontaktowe wypożyczalni samochodów na lotnisku w Dortmundzie znajdują się na stronie internetowej lotniska - godziny otwarcia wypożyczalni mogą różnić się od normalnych godzin pracy.

Dobrze przygotowany
Port lotniczy Dortmund jest w ścisłym kontakcie z wydziałem zdrowia miasta Dortmund i innymi urzędami. Podobnie jak wszystkie lotniska w Niemczech, jest ono dobrze przygotowane do zajmowania się podejrzanymi przypadkami Koronawirusa za pomocą środków zapobiegawczych i planów awaryjnych. Między Dortmundem a głównymi obszarami epidemii nie ma bezpośredniego ruchu lotniczego.

Objazd w przypadku podejrzanego przypadku na pokładzie
W przypadku zaistnienia podejrzanego przypadku na pokładzie samolotu pasażerskiego, nie wylądowałby on w Dortmundzie, lecz zostałby przekierowany do jednego z 5 niemieckich portów lotniczych (Hamburg, Düsseldorf, Frankfurt, Monachium i Berlin), które są do tego celu wyposażone i wyposażone zgodnie z międzynarodowymi przepisami zdrowotnymi.

Jeśli obawiacie się Państwo, że zostaliście zarażeni nowym rodzajem koronaawirusa i doświadczacie takich objawów jak gorączka, kaszel lub duszność, nie zalecamy rozpoczynania planowanej podróży. Zachowajcie spokój i postępujcie zgodnie z wytycznymi Instytutu Roberta Kocha.

Pomimo starannej kontroli treści, wszystkie informacje są bez gwarancji. Nie ponosimy również odpowiedzialności za treść linków zewnętrznych. Za treść stron, do których prowadzą linki, odpowiadają wyłącznie ich operatorzy.