Pocz¹tek strony
Obszar serwisowy
Menu witryny
Obszar treści głównej

Koronawirus: Informacje dla podróżnych

Ważne informacje dla pasażerów

Na tej stronie znajdziesz ważne informacje na temat sytuacji na lotnisku w Dortmundzie - zebrane tutaj linki dostarczą Ci dodatkowych informacji i wskazówek.

Zobowiązanie ogólne

Osoby przylatujące muszą w każdym przypadku, niezależnie od tego, czy przebywały w obszarze ryzyka, przedstawić linii lotniczej negatywny wynik testu, świadectwo szczepienia lub zaświadczenie o wyleczeniu.

Wynik testu musi być dostępny przed odlotem, aby można go było przedstawić przewoźnikowi. Test musi zostać przeprowadzony nie później niż 48 godzin przed wjazdem.

Cyfrowa rejestracja wejścia

Jeśli w ciągu dziesięciu dni przed wjazdem do Niemiec przebywałeś w strefie wysokiego ryzyka lub strefie zagrożonej wirusem, musisz przed wjazdem wypełnić cyfrowe zgłoszenie wjazdu (www.einreiseanmeldung.de). Można to zrobić najwcześniej na trzy dni przed wjazdem.

Aktualnie obowiązujące przepisy wjazdowe do Niemiec można znaleźć na stronie internetowej Federalnego Urzędu Spraw Zagranicznych: https://www.auswaertiges-amt.de/en/einreiseundaufenthalt/coronavirus (EN)

Po pobycie we wszystkich pozostałych obszarach nie trzeba składać cyfrowej deklaracji wejścia.

Przepisy dotyczące kwarantanny i badań

  • Jeśli przebywałeś w obszarze wysokiego ryzyka, musisz odbyć domową kwarantannę przez dziesięć dni. 

    Kwarantanna domowa może zostać skrócona od pierwszego dnia, jeśli za pośrednictwem portalu wjazdowego Republiki Federalnej (https://www.einreiseanmeldung.de/#/) przedłożony zostanie dowód wyzdrowienia lub szczepienia. Od piątego dnia kwarantanna może zostać skrócona na podstawie negatywnego wyniku testu. Dla dzieci poniżej 12 roku życia kwarantanna kończy się automatycznie po 5 dniu.
  • Po pobycie na terenach zagrożonych wirusem kwarantanna trwa 14 dni. Wcześniejsze zakończenie kwarantanny nie jest możliwe.

  • Dla wszystkich innych obszarów obowiązek kwarantanny nie ma zastosowania.

Obszary ryzyka

Od 1 sierpnia 2021 r. obszary ryzyka będą wyznaczane wyłącznie w dwóch kategoriach: Obszary wysokiego ryzyka i obszary wariantu wirusa. Zrezygnowano z kategorii "prostych" obszarów ryzyka. Klasyfikacja i publikacja obszarów ryzyka jest prowadzona przez Instytut Roberta Kocha (RKI) pod adresem www.rki.de/covid-19-risikogebiete (DE/EN).


Testy korony przygotowane przed zgłoszeniem muszą spełniać kryteria wymienione przez RKI na stronie www.rki.de/covid-19-tests (DE/EN).

Centrum testowe Corona na lotnisku w Dortmundzie

W terminalu lotniska w Dortmundzie usługodawca MEDICARE oferuje odpłatne badania na poziomie przylotów (poziom 0). Wyniki są dostępne już po 15 do 30 minutach i są przekazywane za pomocą kodu QR lub e-maila.

Przywożenie i odbieranie osób

Przywożących i odbierających prosimy o oczekiwanie przed terminalem, ponieważ na podstawie rozporządzenia w sprawie ochrony przed koronawirusem maks. liczba osób w terminalu jest obecnie ograniczona.

Zasady postępowania w terminalu

Aby chronić siebie i innych przed infekcjami i nie rozprzestrzeniać patogenów, zaleca się przede wszystkim przestrzeganie kilku środków higieny. W szczególności należy zawsze zachowywać odległość 1,50 metra od siebie. Dlatego też na stanowiskach informacyjnych, stanowiskach odpraw i kontroli bezpieczeństwa instaluje się odpowiednie oznaczenia podłogowe i taśmy barierowe.

Należy pamiętać, że liczba miejsc dostępnych przy bramkach musiała zostać tymczasowo zmniejszona ze względu na przepisowe przepisy dotyczące odległości. Przepraszamy za tę okoliczność.

Keep Distance

Flughafen dortmund corona abstand

Zawsze należy zachować odpowiednią odległość około 1,50 metra od innych pasażerów i naszego personelu.

Masking Obligation

Flughafen dortmund corona maske

Jesteś zobowiązany do noszenia w terminalu osłony ust i nosa.

Należy pamiętać, że od 25.01.2021 r. obowiązuje noszenie tzw. masek chirurgicznych lub masek o normach KN95/N95 lub FFP2. Oferują one wyższy efekt ochronny niż codzienne maseczki.

Physical Contact

Flughafen dortmund corona kontakt

Unikać kontaktu fizycznego z innymi - na przykład nie podawać sobie rąk.

Hand Washing

Flughafen dortmund corona waschen

Regularnie myj ręce dokładnie wodą z mydłem i unikaj dotykania oczu, nosa i ust (higiena rąk).

Ważne są również następujące kwestie:

  • używać chusteczek jednorazowych podczas kichania i kaszlu oraz wyrzucać je do kosza na śmieci po użyciu
  • Jeśli chusteczka nie jest przydatna: trzymaj ramię przed ustami i nosem.
  • Unikać kontaktu z oczami, nosem i ustami.
  • dotykać jak najmniej obszarów w przestrzeni publicznej, jak to możliwe

Godziny otwarcia terminala
Regularne godziny otwarcia są ważne dla terminalu: otwarte codziennie w godzinach od 03:30 do 23:30.

Taras dla odwiedzających

Taras dla gości jest znowu otwarty.

Kastronomia
Niektóre bistra/restauracje w strefie publicznej pozostaną zamknięte. Jednakże, East Bar w salonie odlotów, West Bar i Take Away w strefie bezpieczeństwa zapewniają napoje i przekąski.

Godziny otwarcia są zgodne z rozkładem lotów i mogą różnić się od normalnych godzin.

Sklepy

Sklepy Heinemann Duty Free są otwarte.

Firmy wynajmujące samochody

Firmy wynajmujące samochody są tylko częściowo dostępne. Niektóre lady są całkowicie zamknięte. Dane kontaktowe wypożyczalni samochodów znajdują się na stronie wynajem-samochodow.

Biura podróży na lotnisku
Większość biur podróży w terminalu na lotnisku w Dortmundzie jest zamknięta, ale nadal można się z nimi skontaktować telefonicznie lub mailowo. Dane kontaktowe tych biur znajdują się na stronie Biura podróży na lotnisku w Dortmundzie.

Połączenie autobusowe
Połączenie z AirportExpress (pomiędzy Dworcem Głównym Dortmundu a lotniskiem Dortmund) zostanie wznowione od 27.06.2020.

Linia autobusowa 490, jak również AirportShuttle (Bf. Holzwickede - Dortmund Airport) są nadal czynne.

Miejsca parkingowe/garaże parkingowe
Parkingi i parkingi wielopoziomowe na lotnisku w Dortmundzie są w regularnej eksploatacji. Wjazd i wyjazd jest możliwy w każdej chwili.

Taxi
Taksówki są zazwyczaj dostępne do użytku w terminalu na poziomie przylotów (poziom 0). Jeśli taksówka nie jest dostępna, można zamówić samochód dzwoniąc pod numer +49231/144444.

Wynajem samochodu
Dane kontaktowe wypożyczalni samochodów na lotnisku w Dortmundzie znajdują się na stronie internetowej lotniska - godziny otwarcia wypożyczalni mogą różnić się od normalnych godzin pracy.

Dobrze przygotowany
Port lotniczy Dortmund jest w ścisłym kontakcie z wydziałem zdrowia miasta Dortmund i innymi urzędami. Podobnie jak wszystkie lotniska w Niemczech, jest ono dobrze przygotowane do zajmowania się podejrzanymi przypadkami Koronawirusa za pomocą środków zapobiegawczych i planów awaryjnych. Między Dortmundem a głównymi obszarami epidemii nie ma bezpośredniego ruchu lotniczego.

Objazd w przypadku podejrzanego przypadku na pokładzie
W przypadku zaistnienia podejrzanego przypadku na pokładzie samolotu pasażerskiego, nie wylądowałby on w Dortmundzie, lecz zostałby przekierowany do jednego z 5 niemieckich portów lotniczych (Hamburg, Düsseldorf, Frankfurt, Monachium i Berlin), które są do tego celu wyposażone i wyposażone zgodnie z międzynarodowymi przepisami zdrowotnymi.

Jeśli obawiacie się Państwo, że zostaliście zarażeni nowym rodzajem koronaawirusa i doświadczacie takich objawów jak gorączka, kaszel lub duszność, nie zalecamy rozpoczynania planowanej podróży. Zachowajcie spokój i postępujcie zgodnie z wytycznymi Instytutu Roberta Kocha.

Pomimo starannej kontroli treści, wszystkie informacje są bez gwarancji. Nie ponosimy również odpowiedzialności za treść linków zewnętrznych. Za treść stron, do których prowadzą linki, odpowiadają wyłącznie ich operatorzy.