Pocz¹tek strony
Obszar serwisowy
Menu witryny
Obszar treści głównej

Rekordowy rok dla portu lotniczego

Dortmund Airport w gronie 10 największych portów lotniczych w Niemczech

Udo mager news

„Nie tylko zrealizowaliśmy nasz cel, aby w roku 2019 gościć w naszym porcie lotniczym 2,5 milionów pasażerów, lecz znacznie go przekroczyliśmy. To dla nas powód do dużej satysfakcji, ponieważ wzrost ten nie tylko znacznie przewyższa rozwój w branży, lecz również drugi raz z rzędu po roku 2018 stawia nas na czele pod względem wzrostu liczby pasażerów”, tak szef portu lotniczego Udo Mager komentuje bilans pasażerów lotniska Dortmund Airport w roku 2019. Ogółem z portu lotniczego skorzystało 2 719 563 pasażerów – o 19,1% więcej niż w roku 2018, który zakończył się wzrostem o 14,2%. Oznacza to, że w 2019 roku port lotniczy ustanowił nowy rekord liczby pasażerów: dotychczasowy maksymalny wynik 2,33 mln pasażerów z roku 2008 został osiągnięty już na początku listopada. Ze względu na nieproporcjonalnie wysoki wzrost liczby pasażerów port lotniczy w Dortmundzie znalazł się ponadto w gronie 10 największych portów lotniczych w Niemczech.

Katowice, Majorka i Londyn cieszą się szczególną popularnością

Katowice i Londyn w roku 2019 ponownie były najpopularniejszymi celami podróży z lotniska Dortmund Airport. Trzecie miejsce zajmuje Majorka. Z połączeń do tych trzech destynacji skorzystało ok. 700 000 pasażerów. W roku 2019 popularne były również miasta: Monachium, Bukareszt, Sofia i Wiedeń. „Ranking pokazuje, jak szerokie jest spektrum powodów podróży naszych gości. Z lotów do Katowic korzystają biznesmeni na równi z podróżnymi motywowanymi względami rodzinnymi i kulturalnymi. Majorka jest popularna zwłaszcza wśród turystów”, twierdzi Guido Miletic, Dyrektor Działu Marketingu i Sprzedaży lotniska Dortmund Airport.

Wizz Air odnotował wzrost o 29,1%

W 2019 roku linie lotnicze Wizz Air poszerzyły zakres działalności na lotnisku Dortmund Airport, oferując połączenia do Połągi na Litwie, Ochrydy w Macedonii Północnej oraz zwiększając częstotliwość lotów do popularnych destynacji, takich jak Mazury, Wiedeń i Kiszyniów. Ogółem z usług węgierskich linii lotniczych skorzystało ok. 1,88 mln pasażerów, tj. 29,1% więcej niż w roku 2018. Również Ryanair i Easyjet rozwinęły swoją działalność w porcie lotniczym w Dortmundzie, przewożąc w roku 2019 odpowiednio o 12,6% i 5,5% więcej pasażerów.

Perspektywy

„W 2019 roku port lotniczy w Dortmundzie obsłużył najwięcej pasażerów w całej swojej historii. Jeśli udałoby nam się utrzymać ten wynik w roku 2020, byłby to wielki sukces. Z uwagi na falę konsolidacji w europejskiej branży lotniczej, uziemienie samolotów Boeing 737 Max, podwyższenie podatku lotniczego oraz debatę klimatyczną rozwój transportu lotniczego jest obarczony niepewnością. Mimo to z optymizmem patrzymy na nowy rok”, twierdzi pan Mager, „ponieważ niezależnie od koniecznego wkładu transportu lotniczego w ochronę klimatu mobilność jest podstawowym warunkiem ekonomicznego rozkwitu i co za tym idzie finansowania Zielonego Ładu poprzez inwestycje mające na celu zwalczanie zmian klimatu w Niemczech i Europie”. Dortmund Airport ma powody do optymizmu: linie lotnicze Ryanair zapowiedziały, że od okresu letniego jedna z ich spółek-córek będzie codziennie latać na odcinku Dortmund – Wiedeń. „Oprócz tego możemy przyjąć, że wzrost liczby pasażerów w 2019 roku odpowiednio wpłynie również na wynik roczny oraz wynik operacyjny. Tymczasowy wynik roczny zostanie ustalony w ramach audytu prawdopodobnie pod koniec marca 2020 r.”, stwierdził na koniec pan Mager.