Pocz¹tek strony
Obszar serwisowy
Menu witryny
Obszar treści głównej

Bilans pośredni w porcie lotniczym dzięki wzrostowi liczby pasażerów

1,5 miliona pasażerów od stycznia do sierpnia 2018 r.

Jl17070 0001 pressebild
Udo Mager, Dyrektor zarządzający
Na posiedzeniu rady nadzorczej Portu Lotniczego Dortmund GmbH przedstawiono rozwój transportu od stycznia do sierpnia 2018 r. Prezes portu lotniczego Udo Mager z zadowoleniem patrzył na liczby dotyczące przewozów za pierwszych sześć miesięcy, ponieważ 1,5 miliona pasażerów oznacza wyraźny wzrost ich liczby w porcie lotniczym. W porównywanym okresie z portu lotniczego w Zagłębiu Ruhry skorzystało o 14,2 procent więcej pasażerów niż w roku 2017. Dźwignią wzrostu są przede wszystkim nowe kierunki wprowadzone do planu lotów przez węgierskie linie lotnicze Wizz Air: Poznań (Polska), Lwów (Ukraina), Charków (Ukraina), Szymany (Polska) i Jassy (Rumunia) są teraz dostępne z lotniska w Dortmundzie w ciągu zaledwie kilku godzin i uzupełniają istniejącą ofertę kierunków. Przyjęcie w sumie pięciu kolejnych celów do końca roku jest już postanowione. Nowe połączenia lotnicze do Tirany (Albania), Wiednia (Austria), Debreczyna (Węgry), Prisztiny (Kosowo) i Kiszyniowa (Mołdawia) spowodują, że port lotniczy w Dortmundzie do końca roku bez przeszkód osiągnie swój cel w postaci 2,2 miliona pasażerów.

Dłuższy czas pracy w porcie lotniczym w Dortmundzie

23 sierpnia 2018 r. zarząd okręgu Münster zaakceptował dłuższy czas pracy Dortmund Airport. Wcześniej odbyło się postępowanie uzupełniające do pierwotnego zezwolenia z dnia 23 maja 2014 r., w trakcie którego stwierdzone przez Naczelny Sąd Administracyjny Münster błędy w rozumowaniu zostały z punktu widzenia portu lotniczego usunięte. W nowym zezwoleniu zatwierdzono wbrew wnioskowi czas pracy i operacje lotnicze nienadążające za zapotrzebowaniem ustalonym przez port lotniczy. „Żałujemy modyfikacji. Niemniej jednak oceniam pozytywnie decyzję w tej sprawie”, podkreślił raz jeszcze prezes portu lotniczego Udo Mager w trakcie posiedzenia rady nadzorczej. „Dzięki uregulowaniom dotyczącym opóźnionych lądowań do 23.30 i startów do 22.30 stwarza się towarzystwom lotniczym możliwość rozlokowania i optymalizacji obiegu”. W związku z tym Port Lotniczy Dortmund GmbH zaakceptuje decyzję zarządu okręgu Münster i nie będzie składać odwołania.

Elektryczne trapy dla pasażerów na płycie postojowej

Poza tym na posiedzeniu rady nadzorczej zasygnalizowano nabycie w roku 2019 trzech napędzanych elektrycznie trapów. Nowoczesne, przyjazne dla środowiska modele zastąpią na płycie postojowej trzy stare pojazdy, napędzane jeszcze olejem napędowym. Poza silnikami elektrycznymi trapy dysponują również ogniwami fotowoltaicznymi do wspierania akumulatorów. Podejmując decyzję, że w przyszłości stawiać się będzie na trapy elektryczne, Dortmund Airport spełnia swoje zobowiązanie do sukcesywnego przestawiania bazy transportowej portu na pojazdy ekologiczne.

Odnowienie urządzeń sanitarnych

Dobrze funkcjonująca infrastruktura z prostymi trasami, czystymi instalacjami, a także przyjemną atmosferą stanowią istotne parametry pozwalające uczynić pobyt podróżnych w terminalu możliwie przyjemnym. W minionych dwóch latach odnowiono już i rozbudowano sanitariaty w hali odlotów i w hali wydawania bagażu. Kolejnym krokiem będzie budowa nowych stref sanitarnych na poziomie galerii. Szczególną uwagę poświęca się przy tym pozbawionym barier, zgodnym z najnowszymi standardami projektom przyjaznym dla osób niepełnosprawnych.

Zadowolenie klientów zależy w znacznym stopniu od dobrego samopoczucia, na które wpływają operacje i procesy w porcie lotniczym, serwis i infrastruktura terminalu. Prowadzone z myślą o tym inwestycje wspierają starania przedsiębiorstwa w celu dalszej poprawy komfortu i obsługi podróżnych.