Pocz¹tek strony
Obszar serwisowy
Menu witryny
Obszar treści głównej

Port lotniczy w Dortmundzie podsumowuje wakacje

278 501 pasażerów w okresie wakacyjnym

Port lotniczy w dortmundzie podsumowuje wakacje
W trakcie sześciotygodniowych wakacji z portu lotniczego w Dortmundzie skorzystało 278 501 pasażerów. Około 34 675 z nich odbyło podróż do Palma de Mallorca i z powrotem. Ta należąca do Balearów wyspa była najpopularniejszym celem podróży w tym roku. Drugie miejsce zajmują Katowice, gdzie wybrało się 29 940 pasażerów. Trzecim najczęściej wybieranym w Dortmundzie kierunkiem były loty do Monachium i z powrotem, z których skorzystało łącznie około 19 785 pasażerów.
 
Prezes portu lotniczego, Udo Mager wyjaśnia: „Oprócz typowych miejsc wypoczynkowych, takich jak Palma de Mallorca, charakterystyczne dla portu lotniczego w Dortmundzie są destynacje w Europie Wschodniej, które pokrywają zapotrzebowanie związane z podróżami etnicznymi, ale też służbowymi. Połączenia do Katowic i Budapesztu mają przez cały rok duże obłożenie, dlatego na lotnisku w Dortmundzie nie obserwuje się znacznego wzrostu liczby podróżnych w związku z okresem wakacyjnym. Dla osób podróżujących służbowo atrakcyjne oferty stanowią ponadto połączenia do Monachium i Londynu, realizowane przez linie lotnicze Eurowings, Ryanair i easyjet. Dzięki naszemu największemu klientowi Wizz Air przez dwanaście miesięcy oferujemy stabilną siatkę połączeń do około 20 miast w Europie Środkowej i Wschodniej“. 
 
278 501 pasażerów to bilans wakacji o około 5,6% niższy od oczekiwań. 4205 pasażerów, którzy skorzystali z połączeń do Turcji, to wynik znacznie słabszy niż przed rokiem. Kluczowe znaczenie miała tutaj przede wszystkim likwidacja lotów czarterowych do Antalyi realizowanych przez Freebird, BoraJet oraz części lotów realizowanych przez Corendon. W całej Europie operatorzy portów lotniczych i linie lotnicze musiały w tym roku stawić czoła wyjątkowej sytuacji, która znacznie wpłynęła na liczbę pasażerów również w okresie wakacji. Sytuacja geopolityczna wpłynęła na obniżenie liczby podróżujących, co po udanym pierwszym kwartale ze wzrostem w wysokości 4 procent od kwietnia uwidacznia się w liczbie pasażerów w porcie lotniczym w Dortmundzie, podobnie jak w ponad połowie portów lotniczych w Niemczech.
 
Dzięki większej liczbie połączeń na Majorkę lotnisko w Dortmundzie tego lata mogło częściowo zrekompensować utratę pasażerów na kierunku do Turcji. W czasie tych wakacji co tydzień realizowano 17 lotów na Majorkę. Oznacza to trzy połączenia więcej tygodniowo niż w ubiegłym roku.
 
Mimo spadku liczby pasażerów spowodowanego czynnikami zewnętrznymi w okresie wakacyjnym odnotowano największą miesięczną liczbę pasażerów na przestrzeni roku. W lipcu 2016 r. lotnisko w Dortmundzie obsłużyło 185 562 pasażerów, co stanowi do tej pory rekord. „Niezależnie od przyczyn spadku liczby pasażerów trzeba temu właściwie przeciwdziałać. Nasza działalność sprzedażowa jest ukierunkowana na zaoferowanie atrakcyjnych miejsc podróży w letnim rozkładzie lotów na rok 2017. Ma to nie tylko zrekompensować spadki z 2016 r., lecz stanowić również kontynuację wzrostowego trendu z poprzednich lat. Celem pozostaje przekroczenie granicy 2 milionów pasażerów“, powiedział Udo Mager.