Pocz¹tek strony
Obszar serwisowy
Menu witryny
Obszar treści głównej

Vueling

Historia przedsiębiorstwa Vueling

Airlinelogo vueling

Hiszpańska spółka lotnicza Vueling powstała w 2004 roku i jest obecnie drugimi co do wielkości liniami lotniczymi, po Iberii. Do spółek, które założyły tę linię, należała – oprócz różnych inwestorów finansowych – także dobrze prosperująca, amerykańska spółka lotnicza JetBlue. W połowie 2009 roku doszło do fuzji między Vuelingiem a hiszpańską tanią linią lotniczą Clickair. Obsługę lotów obu linii połączono i ujednolicono pod marką Vueling.

Obecnie spółka lotnicza Iberia posiada 46% udziałów w firmie Vueling. Macierzysty koncern linii British Airways i Iberii, przedsiębiorstwo International Consolidated Airlines Group (IAG), zamierza całkowicie przejąć tę hiszpańską tanią linię lotniczą.

Pierwszy lot Vuelinga odbył się w 2004 roku, w którym to firma powstała. Był to lot z Barcelony na Ibizę. Zgodnie z letnim planem lotów na rok 2013 Vueling obsługuje połączenia lotnicze z portu w Dortmundzie do Barcelony. Stamtąd z kolei dostępnych jest wiele dalszych połączeń do innych celów w Europie i Afryce Północnej.

Niedaleko stolicy Katalonii znajduje się macierzyste lotnisko El Prat de Llobregat. Obsługa ponad 70 punktów docelowych w Hiszpanii, Europie, Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie oraz przewóz ponad 14 mln pasażerów w 2012 roku stawiają linię Vueling pośród najbardziej rozwijających się spółek lotniczych na europejskim rynku. Vueling oferuje podróżnym niedrogą, wysokiej jakości obsługę. Oprócz silnego zaangażowania społecznego i świadomości ochrony środowiska naturalnego, linia ta charakteryzuje się najwyższymi standardami bezpieczeństwa: bezpieczeństwo przelotów zostało sprawdzone w ramach obszernej i uznanej na świecie zakładowej kontroli bezpieczeństwa przez najwyższy organ nadzorczy w branży lotniczej, a firma uzyskała odpowiedni certyfikat. W przypadku serwisowania maszyn Vueling stawia na znaną technologię Lufthansy. W sezonie letnim 2012 flota liczyła łącznie 59 samolotów, z tego 57 typu A320 i dwa Airbusy A310, których średni wiek wynosi około 8 lat. 

Dzięki atrakcyjnym programom bonusowym Punto i Iberia Plus można zbierać punkty w przypadku lotów z lotniska w Dortmundzie i zamieniać je na loty lub inne usługi. Wyróżnienie dla najlepszego programu lojalnościowego jest potwierdzeniem wysokiego poziomu zadowolenia klientów i udanej oferty.

Podczas rezerwacji pasażerowie mogą wybrać jedną z trzech taryf: taryfa Basic obejmuje przeloty w korzystnej cenie i punkty bonusowe dla bagażu, taryfa Optima umożliwia nadanie bagażu do 23 kg i wybór przedniego lub tylnego rzędu siedzeń w samolocie oraz możliwość zmiany rezerwacji na wcześniejszy lot w tym samym dniu. W przypadku taryfy Excellence podróżni mogą spodziewać się specjalnie dopasowanej oferty, obejmującej np. fotel w pierwszym rzędzie z niezajętym miejscem obok, dużej elastyczności przy zmianie rezerwacji, przekąsek i napojów na pokładzie oraz natychmiastowej odprawy online.

Wyróżnienia dla linii Vueling (wybór)

  • W 2011 roku na kongresie World Low Cost Airlines Congress firma Vueling otrzymała wyróżnienie Pacesetter Award dla najbardziej innowacyjnej linii lotniczej za nowoczesne usługi i najlepszą witrynę internetową.
  • Rok 2012 – certyfikat przyznany przez IATA Operational Safety Audit (IOSA). Stanowi on potwierdzenie bezwzględnego spełnienia najwyższych standardów bezpieczeństwa i jakości przez linie lotnicze Vueling.
  • W 2012 roku linie lotnicze Vueling otrzymały cztery z ośmiu wyróżnień na kongresie World Low Cost Airlines Congres w Londynie: w kategorii Najlepsze linie lotnicze roku, Najlepsze oferty dla podróżujących w celach biznesowych, Najlepsza strategia oraz Najlepszy program lojalnościowy.

Samoloty Vueling na lotnisku w Dortmundzie

W przypadku połączeń z lotniska w Dortmundzie linie Vueling korzystają z
samolotów Airbus A320.