Pocz¹tek strony
Obszar serwisowy
Menu witryny
Obszar treści głównej

easyJet

Historia przedsiębiorstwa easyJet

Airline u2

Linie lotnicze easyJet zostały założone w marcu 1995 roku przez 28-letniego wówczas biznesmena Steliosa Haji-Ioannou. Pierwszy lot z Londynu-Luton do Glasgow, miał miejsce 10.11.1995 r. Eksploatowane w tymże roku samoloty były jeszcze wypożyczone od linii British Airways. Pierwszym własnym samolotem firma easyJet zaczęła dysponować w kwietniu 1996 roku. Pierwszy rejs samolotu tych linii z lotniska w Dortmundzie odbył się 15.07.2004 r. – punktem docelowym było lotnisko w Palma de Mallorca. 

Zaledwie trzy lata od momentu założenia firma easyJet nabyła udziały w szwajcarskiej spółce czarterowej TEA Basel AG, z której powstała spółka zależna easyJet Switzerland. Już w roku 1999 firma utworzyła w Liverpoolu drugą siedzibę oprócz tej działającej już na lotnisku Londyn-Luton, a rok później weszła na londyńską giełdę. Do 2009 roku powstało 18 kolejnych baz w całej Europie. Obecnie o zadowolenie gości dba ok. 4000 pracowników w powietrzu i na lądzie. 

Po przejęciu Go-Fly, firmy wydzielonej z przedsiębiorstwa British Airways, w sierpniu 2002 roku firma easyJet została największymi tanimi liniami lotniczymi w Europie. Linie lotnicze easyJet obsługują łącznie 279 tras z 74 lotnisk – z lotniska w Dortmundzie easyJet dociera do sześciu punktów docelowych w Europie (stan na grudzień 2010 r.).

W 2008 r. firma easyJet nabyła brytyjskie linie lotnicze GB Airways i jest obecnie czwartą co do wielkości spółką lotniczą w Europie. Miejsce w samolotach tej linii można wybrać dowolnie – korzystając z opcji „Speedy Boarding”, klient może wejść na pokład przed innymi podróżującymi. 

Najwyższym priorytetem tej linii jest bezpieczeństwo ruchu lotniczego. Z tego powodu często używane samoloty typu A319 wyposażono w dodatkowe wyjścia awaryjne.

Wyróżnienia dla linii easyJet

 • 12. Październik 1999: wyróżnienie dla „Najlepszej taniej linii lotniczej” czasopisma Business Traveller.
 • 21. Luty 2000: nagroda za najlepszą koncepcję serwisu pokładowego (International Flight Catering Association Awards). 
 • 17. Lipiec 2000: w rankingu najlepszych na świecie linii lotniczych według czytelników gazety Guardian i Observer firma easyJet zajęła 7 miejsce. 
 • 16. Październik 2000: wyróżnienie dla „Najlepszej taniej linii lotniczej” (według czytelników gazety Daily Telegraph i Sunday Telegraph). 
 • Wrzesień 2001: wyróżnienie Condé Nast Traveller Readers’ Travel Awards dla jednych z najlepszych linii lotniczych w Europie. W kategorii „Krótkie trasy – czas wolny” spółka lotnicza zajęła trzecie miejsce i uzyskała łączny wskaźnik zadowolenia pasażerów z oferty i usług wynoszący 86%. 
 • 23. Styczeń 2004: instytut badania rynku Nielsen/NetRatings uznał easyJet za numer jeden wśród tanich linii lotniczych. 
 • 23. Luty 2004: na podstawie ankiety firmy Barclay Card Travel linia easyJet została określona jako przodująca tania linia lotnicza dla podróżujących w celach biznesowych. 
 • 13. Listopad 2004: z okazji przyznania nagród Annual World Travel Awards biura podróży uznały easyJet za przodującą w Europie tanią linię lotniczą. 
 • 16. Maj 2005: Czwarty raz z rzędu podróżni biorący udział w ankiecie Barclays Business określili easyJet jako najbardziej ulubioną tanią linię lotniczą. 
 • Grudzień 2006: czytelnicy czasopisma Buying Business Travel wybrali easyJet jako najlepszą tanią linię lotniczą dla podróżujących w celach biznesowych. 
 • 17. Wrzesień 2007: Czytelnicy czasopisma Business Traveller ósmy raz z rzędu wybrali easyJet jako najlepszą tanią linię lotniczą dla podróżujących w celach biznesowych. 
 • 25. Wrzesień 2007: Użytkownicy strony internetowej Group Leisure i czytelnicy powiązanego czasopisma przyznali easyJet nagrodę dla najlepszej spółki lotniczej dla podróżujących w grupach. 
 • 6. Grudzień 2007: czytelnicy czasopisma Buying Business Travel drugi raz z rzędu wybrali easyJet jako najlepszą tanią linię lotniczą dla podróżujących w celach biznesowych. 
 • Kwiecień 2008: czytelnicy węgierskiego czasopisma Utazó, po wywiadach przeprowadzonych ze specjalistami z branży turystycznej, podróżującymi w celach biznesowych oraz często podróżującymi menedżerami i pasażerami, uznali easyJet za „Najlepszą tanią linię lotniczą 2007 r.”.  
 • 11. Kwiecień 2008: firma easyJet otrzymała od Hitwise wyróżnienie Hitwise UK 2007 dla „najczęściej odwiedzanej biznesowej spółki lotniczej”.  
 • 6. Listopad 2008: linia easyJet pozostawia silną konkurencję w tyle i otrzymuje prestiżowe wyróżnienie „Best Low Cost/No Frills Airline” w ramach nagród British Travel Awards. 

Samoloty easyJet na lotnisku w Dortmundzie

Flota easyJet składa się z samolotów typu Airbus A319Boeing 737-700. Do
początku 2007 roku na trasie z i do Londynu-Luton w pojedynczych przypadkach używano także samolotów typu Boeing 737-300.